Vzdělávací program v Školka doma třídě

• Třídní vzdělávací program

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

II. Integrovaný blok:

„ S Podzimníčkem čarujeme, jakou barvou malujeme?“

Již název tohoto tématu přinese činnosti související s podzimem, přírodou, pohybem, zdravím v tomto období. V popředí budou výlety do přírody s pozorováním všech znaků podzimu – opadávání listnatých stromů, barvy v přírodě, tvary listů, zvířata, jejich pojmenování a užitek, ukládání k zimnímu spánku, sklizeň všeho, co příroda přinesla, pozorování lidí a strojů, které nám pomáhají, starší děti i poznávání vynálezů techniky. Budeme pracovat s přírodninami, i cvičit jazýčky, rytmizovat říkadla, přichystáme podzimní slavnosti i s jablečným čajem a ovocnými dobrotami.

Oblečení, obuv, vitamíny, nemoc, hry se slovy, části těla a jaké oblečení v období podzimu potřebujeme, bude předmětem našich činností a her.

Důležitou součástí bude i pokračování v adaptačním procesu. Společně s dětmi si vyzdobíme naší třídu.

Cíle a záměry:

1. pobytem na zahradě školy a v přírodě chceme podpořit tělesný rozvoj a zdraví dětí
    2. zdravotním cvičením budeme podporovat správné držení těla
    3. maximálně podpoříme rozvoj tvořivosti a fantazie při práci s přírodninami, ovocem a zeleninou v různých činnostech (konstruktivních, výtvarných, hudebních, pohybových a dramatických)
    4. budeme u dětí rozvíjet základní předmatematické  představy (tvary, velikost, orientace v číselné řadě, číslovka – počet)
    5. budeme se učit přemýšlet a uvažovat a své myšlenky a úvahy vyjádřit (zobecňovat- ovoce, zelenina, rozdílné znaky, labyrinty)
    6. budeme podporovat rozvoj paměti vhodnými aktivitami (básničky, říkanky písničky, vyprávění, dramatizace apod.)
    7. budeme se učit přijímat a uzavírat kompromisy, řešit konflikt dohodou
    8. budeme se učit zvládnout život v MŠ, aktivně zvládat požadavky života školy
    9. budeme se učit vyjádřit a zhodnotit zážitky (výstava, divadlo, koncert)
    10. budeme děti učit vnímat, že změny jsou přirozené a samozřejmé, přizpůsobovat se jim
    „Babka Kořenářka“
    1. budeme v dětech pěstovat odpovědnost za své chování k okolí (třídění odpadu….)
    2. budeme se učit pojmenovávat plody, poznávat je zrakem, hmatem, čichem, chutí, přiřazovat je k rostlinám a znát jejich význam a užitek
    3. povedeme děti k elementárnímu chápání proměn v přírodě (roční období)
    4. povedeme děti k elementárnímu chápání proměn v přírodě (roční období)
    „Sovička Jůla“
    1. budeme podporovat  fyzickou zdatnost prostřednictvím vycházek do přírody a okolí města
    2. budeme dětem vštěpovat základy zdravého životního stylu prostřednictvím spolupodílení se na přípravě jídla (příprava pomazánek, moštování, slavnosti…..)
    „Medvídek Míša“
    1. budeme se učit dodržovat společně vytvořená pravidla a společenské normy chování
    2. budeme se učit navzájem si pomáhat, spolupracovat s ostatním
    „Hrošík Logík“
    1. zaměříme se na uvolnění ruky, podporu hrubé i jemné motoriky
    2. budeme se učit ovládat dechové svalstvo, sladit pohyb se zpěvem (rytmizace)
    3. zaměříme se na komunikaci s vrstevníky i dospělými v rámci doznívání adaptačního procesu (domluvit se slovy)
    4. budeme se učit pojmenovat většinu toho, čím je dítě obklopeno
    5. budeme se učit správně vyslovovat

Co využijeme k naplnění našich cílů, záměrů?
    ◦pohybové činnosti
    ◦jednoduché pracovní a sebeobslužné činnosti
    ◦řečové hry
    ◦námětové hry a činnosti
    ◦pohádky, písničky a básničky
    ◦pozorování blízkého okolí a přírody
    ◦výlety do přírody
    ◦pracovní činnosti s přírodninami
    ◦dramatizaci pohádky

Doplňkové činnosti k II.integrovanému bloku:
    ◦výstava drobného zvířectva ve městě
    ◦pěší výlet do okolí s batůžkem
    ◦podzimní slavnosti v MŠ během dvou týdnů na třídách
    ◦maňáskové divadlo Šternberk – pásmo pohádek

​Doplňkové činnosti se uskuteční podle současné situace, vládních nařízení a pokynů z MŠMT. Děkujeme za pochopení.

Jaké konkrétní činnosti budeme s dětmi realizovat, naleznete na naší  nástěnce v šatně.